Dejavnosti godbeništva
Na občnem zboru Zveze slovenskih godb je bilo v poročilu komisije za korakanje pri ZSG omenjeno naslednje: » Kot ugotavljamo v tej komisiji, postaja korakanje v godbah vse večji problem, kajti premalo se daje pozornosti pri naših orkestrih na to področje in zato je ideja, da bi na področju predvodništva nadaljevali izobraževanja in tudi potem v prakso prenesli delo predvodnikov, ki bi naj na regijskih srečanjih pihalnih orkestrov, v organizaciji JSKD, zajemal tudi korakanje. Pred dnevi sem v Slovenskem godbeniku iz leta 1996 prebral članek takratnega predsednika komisije za korakanje Jožeta Rusa in lahko bi ga samo prepisal. V skoraj dvajsetih letih se na področju godb v gibanju pri nas ni premaknilo veliko. Nekaj malega se trudijo nekateri zelo redki orkestri, pa tudi nekaj je posameznikov, ki želijo to dejavnost predstavit kot pomembno za orkester, saj se kar nekajkrat v letu skoraj vsaka godba najde pred nastopom, kjer je potrebno postaviti godbo v tako imenovani stroj in med korakanjem odigrati koračnico. Takrat pa se pojavijo težave, katere bi bile lahko rešene z udeležbo njihovega dirigenta ali predvodnika na enem izmed seminarjev, kateri so razpisani tekom leta.«
Prvi izmed takih projektov je bil organiziran med 29. In 30. marcem v Kopru. Projekt je obsegal izobraževanje predvodnikov, sestavljanje skupine Figurativnega orkestra ter delo mažoret z godbo. Potekal je v sodelovanju med JSKD, Zvezo slovenskih godb, Pihalnim orkestrom Koper in koprskimi mažoretkami. Seminarja za predvodnike se je udeležilo 10 kandidatov za predvodnike, v figurativnem orkestru smo združili 34 godbenikov, pridružilo pa se nam je tudi 20 mažoret.
Tematike seminarja so bile
za prevodnike:
- osnove dirigiranja (himna, pogrebna koračnica),
- povelja (ustna in s palico),
- delo predvodnika z godbo (kako zasnovati in izpeljati vaje),
- figurativna dejavnost,
- tolkala;
za orkestraše:
- povelja godbeništva v gibanju (ustna in s palico),
- delo predvodnika z godbo (kako zasnovati in izpeljati vaje),
- figurativna dejavnost;
za mažorete:
- korakanje na tolkala (pohodna koračnica tolkal);
- korakanje ob igranju godbe – tempo, razdalja med skupinama;
- korakanje skozi godbo, pred godbo ustavitev na znak predvodnice in izvedba koreografije;
- angleški in ameriški obrat;
- prerazporeditev 4-2-1, 3-1 na znak predvodnice;
- igranje v gibanju, mažorete pred godbo, na znak predvodnice mažorete naredijo ang. obrat in odkorakajo skozi godbo, sledi ponovno ang. obrat in postavitev pred godbo, na znak predvodnice zaustavitev in nadaljevanje koreografije na mestu;
- koreografija z godbo.
Predavatelja na seminarju sta bila Ivan Medved in Majda Marguč, ki sta z vsemi pripravila zanimiv program celovitega nastopa, s katerim bi vsi udeleženci brez težav lahko nastopili na gostovanju v okviru kakšnega povabila, saj je trenutno iz Evrope kar nekaj zelo zanimivih ponudb za gostovanja (predvsem iz Francije in Nemčije), kjer organizatorji zahtevajo izvedbo tako imenovanega "show programa".
Če so udeleženci v prvih vadbenih urah še gledali v svoje noge, ki so namesto na levo korakale na desno, ter se lovili v vrstah (beri krivuljah), so v popoldanskih urah že brez problemov korakali, igrali na svoje inštrumente ter se naučili šovprogram. Vse to so v nedeljo tudi prikazali številni publiki na koprski promenadi.
Verjamemo, da bodo godbeniki tudi ob naslednjem srečanju spoznali nekaj novega ter se dodatno izpopolnili v osnovni prvini godbeništva.
Daniel Leskovic
Apr 02, 2014