oktober 2022
Drugi oktobrski konec tedna je Godba Lukovica v svojih prostorih gostila dirigentsko šolo, ki jo organizirata Zveza slovenskih godb in Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti. Štirje slušatelji so tako v dveh dneh vadili z orkestrom, opravili praktični preizkus in prejeli potrdilo o opravljeni dirigentski šoli. Med njimi je bil tudi tubist lukoviške godbe Urh Štempihar Jazbec.
Godba Lukovica že ves čas kar precej pozornosti posveča izobraževanju. Njihovi mladi godbeniki se redno udeležujejo avgustovskega mladinskega tabora, letos je nova znanja na enotedenskem druženju glasbenikov v Izoli nabirala flavtistka Larisa Capuder. Predvodnik godbe Vili Gošte je bil pred časom na seminarju za predvodnike. Tokrat pa se je na pobudo Godbe Lukovica Urh Štempihar Jazbec udeležil šole za dirigente. Gre za izobraževanje, ki je bilo pod mentorskim vodstvom profesorja Mira Sajeta izvedeno od novembra 2021 do oktobra 2022. Potekalo je v štirih terminih oz. štirih dvodnevnih seminarjih s slovenskimi ljubiteljskimi pihalnimi orkestri. Slušatelji so zaradi pandemije prvi termin novembra 2021 v Ljubljani izvedli brez orkestra in obdelali teorijo. V nadaljevanju so nato drugi termin izvedli s Pihalnim orkestrom Divača, tretji s Pihalnim orkestrom Prevalje, zaključek pa je potekal z Godbo Lukovica.
V izobraževanju za dirigente, ki v tej obliki poteka že 20 let, imajo slušatelji skupaj 120 ur programa, kjer spoznavajo literaturo, inštrumentacijo, dirigentske tehnike,... Tokrat so potrdilo o opravljeni dirigentski šoli prejeli 4 slušatelji, ki so zaključek praktičnega preizkusa opravili z Godbo Lukovica. V njihovih godbenih prostorih sta bili izvedeni dve vaji. Uspešno je prvi letnik prve stopnje izobraževanja opravil tudi tubist lukoviške godbe Urh Štempihar Jazbec: »Zadeva mi je bila zelo všeč, saj sem ves čas, od glasbene šole, godbe in zbora, vpet v glasbo. Preko takšne šole še bolje spoznaš, kaj je smisel dirigenta. Ni samo to, da dirigent pride na vajo in oddirigira dve uri. Poleg tega je potrebno izbrati program, težavnost, preučiti in analizirati partiture. Vedeti moraš kaj bo orkester zmogel, kje se mogoče lahko pojavijo težave. Ko izbiraš program moraš po eni strani izbrati nekaj tematskega za posamezni nastop, medtem, ko moraš po drugi strani izbrati pravo težavnost, da skozi daljše časovno obdobje orkester kvalitetno raste. Potem je potrebno program še obdelati in v glavi moraš imeti idejo kako bo vse skupaj potekalo.«
V Godbi Lukovica so ponosni, da je v letošnji generaciji šolanje opravil njihov član. Zelo veseli in počaščeni pa so bili tudi zato, ker so bili izbrani in so lahko gostili dirigentsko šolo. »Kar nekaj orkestrov se je javilo, da bi ponovno gostilo tovrstno šolo,« je o zanimanju godb za to, da bi gostile to šolo povedal producent za instrumentalno glasbo pri Javnem skladu RS za kulturne dejavnosti in od letos tudi dirigent Godbe Lukovica Daniel Leskovic ter dodal: »Tovrstno izobraževanje je primerno za tiste, ki vodijo orkestre glasbenih šol, za tiste, ki bi želeli postati dirigenti in tudi takšne, ki že dirigirajo in bi si želeli izpopolniti znanje.«
Z dirigentsko šolo so znanje izpopolnjevali tudi godbenice in godbeniki iz Lukovice. Za njih so bile to še kako koristne dvodnevne intenzivne vaje na katerih so dodatno vadili program za novoletni koncert. »Poleg tega smo se na vaji izmenjali štirje dirigenti. Vsak doda nekaj svojega, imajo svojo idejo. Nekdo si recimo pri določeni skladbi želi nekoliko hitrejšega tempa, da je mogoče del skladbe zaigran malce tišje. Drugi dirigent ima drugačno idejo. Orkester se mora zato na tovrstnih vajah temu prilagajati. Ni rutine, odzivnost je večja in s tem orkester raste,» je pozitivno plat, ki jo lahko iz tovrstnega seminarja odnesejo godbe, opisal Urh Štempihar Jazbec.
Zaključek dirigentske šole je spremljal tudi predsednik Zveze slovenskih godb Boris Selko. Izrazil je zadovoljstvo ob uspešno izvedenem izobraževanju in se hkrati zahvalil Godbi Lukovica za gostoljubje.
besedilo: Leon Andrejka
foto: Boris Selko
Oct 11, 2022