Članek
KULTURNO DRUŠTVO GODBA DOMŽALE

GODBA SE PREDSTAVI OB 140. OBLETNICI DELOVANJA DRUŠTVA

Objavljeno Jan 28, 2025

Naša (z)godba s srcem živi že 140 let. Prav toliko let vzponov in padcev, odrekanj in uspehov, snidenj in slovesov. Triinsedemdeset nas je, enaindvajset deklet in dvainpetdeset fantov. Najmlajši je star štirinajst let, najstarejši triinosemdeset let. A to so gole številke. Za njimi stojimo ljudje, ljudje z obrazi in imeni, ljudje različnih poklicev, karakterjev, zanimanj in prepričanj. Ljudje z zgodbami. Čeprav tako različni, nas druži eno – Godba Domžale. Ljubezen do glasbe je srž, a hkrati le košček v mozaiku našega dolgoletnega uspešnega delovanja. Tradicija, sodelovanje, spoštovanje, veselje, navdih, sprostitev, sprejemanje, pomoč, prijateljstvo, družina … Vse te oblike in odlike nas povezujejo, da ponosno pišemo zgodovino najstarejšega domžalskega društva. (Z)godba s srcem se nadaljuje. V prihodnost vstopamo z optimizmom, saj gradimo na trdnih temeljih naših prednikov. Rast, razvoj in uspehi niso naključje. So plod trdega dela in jasnih ciljev, predvsem pa predanosti in vztrajnosti vseh nas, ki svoj prosti čas namenjamo orkestru in njegovim sestavom. Pri tem seveda ne moremo mimo naših družin, ki nas na tej poti zvesto podpirajo in neumorno spodbujajo. Veseli smo tudi močne podpore lokalne skupnosti, zato ponosno nosimo ime Domžal izven občinskih in slovenskih meja. Verjamemo, da kar gre od srca, tudi seže v srce, zato smo uspešni na strokovnih tekmovanjih in priljubljeni med občinstvom. A v godbi smo vedno videli še več, zato smo ji z leti dodajali različne komorne sestave in figuraliko. Novi izzivi so na prvi pogled nedosegljivi, a z neumornim učenjem se jih da usvojiti. To dokazujemo ves čas. Vsak član godbe prinese svoj zven in svojo energijo. Kar nastane, pa ni le vsota posameznikov, temveč nekaj večjega od vseh nas in mnogo daljšega od enega samega življenja, saj gradi skupnost, piše zgodovino in vzgaja nove rodove, da bo tudi v prihodnosti odmeval dober glas Godbe Domžale.

KD Godba Domžale skozi čas

Domžalsko godbo je leta 1884 ustanovil Franc Pfeifer. Prebujena narodna zavest v takrat povsem nemško usmerjenem domžalskem življenju je vzpodbudila domačine, da so ustanovili lastno godbo. Zaradi pomanjkanja prepotrebnih društvenih prostorov so godbeniki kljub hudim finančnim težavam leta 1929 zgradili lasten godbeni dom, ki velja za prvi godbeni dom na območju nekdanje Jugoslavije. Prostovoljno kulturno društvo, kot je godba, že vsa leta sledi političnim, kulturnim in gospodarskim tokovom. Temu prilagaja tudi svoj repertoar skladb. Njihova kakovost iz leta v leto raste, kar potrjujejo dosežki na tekmovanjih, prepoznavnost in priljubljenost. Vsak dirigent in član godbe je prispeval in prispeva pomemben kamenček v mozaik delovanja godbe in ohranjanje njene tradicije. V zadnjih 50 letih so godbo vodili 4 dirigenti: Tone Juvan (1974-1987), Franc Kuharič (1987-2000), Gregor Vidmar (2000-2006), Damjan Tomažin (2006-2021), nato pa ponovno Gregor Vidmar, ki nas je popeljal skozi lansko jubilejno leto. Vsak dirigent je pod svojo taktirko k sodelovanju pritegnil različne glasbene ustvarjalce. V zadnjem obdobju so bili gostje koncertov Eva Černe, Katrinas, Vlado Kreslin, Oto Pestner, New Swing Quartet, Zoran Potočan, Pia Brodnik, Jure Ivanušič, Tilen Artač, Omar Naber, Lea Sirk, Nuška Drašček in mnogi drugi.

Godba Domžale na vsakoletni tradicionalni prvomajski budnici. (foto: Gubanc foto)

Godba Domžale – Godba s srcem

Kot se tako visokemu jubileju pritiče smo domžalski godbeniki v letu 2024 izpeljali vrsto projektov, ki so pričali o našem kvalitetnem ustvarjanju, tradiciji in viziji za prihodnost. Slogan obletnice »Godba s srcem« je bil zagotovo na mestu, saj je bila srčnost posameznikov v nadpovprečno aktivnem godbenem letu ključnega pomena za izvedbo vseh aktivnosti.

Naše slavnostno trodnevje se je pričelo s slavnostno akademijo v četrtek, 30.5.2024, v Kulturnem domu Franca Bernika. Večer je bil posvečen predvsem zahvali godbenikom in prijateljem godbe, ki s svojo predanostjo slovenski glasbeni kulturi omogočajo, da bo naša pesem še dolgo zvenela. Na slavnostni akademiji so za kulturni program poskrbele komorne zasedbe, ki delujejo znotraj naše godbe.

Ob praznovanju 140. jubileja smo združili moči s Slovenskim oktetom. (Foto: Robert Zabukovec)

V petek, 31.5.2024, je sledil veliki praznični koncert ob našem jubileju z naslovom Srčni mozaik, kjer smo iz drobcev najrazličnejših odtenkov umetnosti sestavili unikatno umetniško predstavo pod dirigentskim vodstvom Gregorja Vidmarja. V Poletnem gledališču Studenec smo združili moči s Slovenskim oktetom ter Raiven. Program je izpovedoval ljubezen do slovenske tradicije, ki je zazvenela v novih podobah in na trenutke dobila pridih sodobnosti. Naslov Srčni mozaik ni naključje. Izbrali smo ga, ker namiguje na široko paleto glasbe, s katero slikamo vsi, ki smo se ta večer zvrstili na odru. V našem koncertnem programu smo se tako lotili ogromnega razpona zvrsti od elektronsko obogatenih zvokov pihalnega orkestra, klasičnih fanfar z eksotičnimi ritmi, do krstne izvedbe Srčne koračnice (Primož Kosec), posvečene letošnjemu jubileju. V zven slovenske ljudske pesmi nas je popeljal tretji stavek dela Tri prekmurske prof. Tomaža Habeta, domžalskega umetnika, ki je na poti Godbe Domžale pustil pečat neprecenljive vrednosti. Dobršen del koncertnega programa je prišel izpod peresa Petra Tovornika, odličnega slovenskega skladatelja in aranžerja mlajše generacije. Na slavnostnem odru sta zazvenela dva njegova venčka slovenskih ljudskih pesmi z naslovoma Štajerska Trilogija in Zgodbe z vasi, ki so v sodelovanje povezali Slovenski oktet, Roberta Smolnikarja ter Raiven. Omeniti velja tudi na novo ustvarjeno in udarno Tovornikovo delo Back Street Drums ob izvedbi katerega je zablestela naša desetčlanska tolkalska sekcija z atraktivnim nastopom in koreografijo, ki se je razprostirala po celotnem gledališču.

Gostja na slavnostnem koncertu ob 140-letnici delovanja društva je bila Raiven. (Foto: Robert Zabukovec)

Seveda pa godbe ne bi bilo brez naših zvestih poslušalcev in sokrajanov. Kot se takemu slavju pritiče, je na sobotno dopoldne, 1.6.2024, potekalo vsedomžalsko druženje z naslovom Pozdrav iz Domžal. Letos smo si podali roke s Slamnikarskim muzejem ter pripravili dogodek, ki je domžalskim občanom predstavil tako jubilejni 10. Slamnikarski sejem kot praznovanje 140-letnice Godbe Domžale. Ta dan je minil v znamenju godbene srčnosti ter povezanosti s širokim naborom društev, sestavov in predvsem z občani. Ob slavju so se nam pridružile ter se predstavile tri prijateljske godbe – Godba Lukovica, Mengeška godba ter Pihalna godba Moravče, glasbeni podmladek Glasbene šole Domžale, Big band Godbe Domžale in domžalske mažoretke.

Pozdrav iz Domžal je bil dogodek, ki je povezal vsa domžalska društva, krajane in prijateljske godbe. (Foto: Janez Štrukelj)

Srčni pogovori: vse razsežnosti godbe

SSKJ pravi, da je godba »skupina ljudi, ki igra na glasbila«. Sleherni godbenik pa ve, da je to zelo površen oris tega, kar nam daje godbeništvo in zaradi česar vsak torek in četrtek vestno prihajamo na vaje. Da bi tudi širša javnost spoznala, kaj je tisto, kar druži domžalske godbenike, smo ob letošnjem jubileju uvedli koncept Srčnih pogovorov, kjer smo predstavili vse razsežnosti godbenega življenja. Mesečni srčni pogovori so obravnavali najrazličnejše teme – medgeneracijsko povezovanje, godbenice v moški družbi, godbeno družabnost, glasbeni profesionalci med ljubitelji, povezanost z drugimi društvi in godbami. Pogovore je vodil Matej Primožič, izkušen moderator iz vrst naše godbe, ki si je za sogovorce izbral zelo raznolike godbenike in ljubitelje kulture na sploh. Ti so mu zaupali marsikatero zgodbo, preko katerih so poslušalci lahko za en večer začutili tisto godbeno srčiko, ki se je ne da opisati z besedami.

Zasedba Srčnega pogovora v mesecu marcu 2024 z naslovom Godba ni samo glasba. (Foto: Janez Štrukelj)

Big Band

Ideja o nastanku big banda je v Domžalah zorela mnogo let. Že med pandemijo, sploh pa v zadnjem času se je število jazzovsko izobraženih glasbenikov v Domžalah ter okolici močno povečalo in ideja je končno tudi obrodila sadove. Big Band Godbe Domžale je bil tako leta 2021 ustanovljen. Glavni pobudnik za ustanovitev big band sekcije pod okriljem Godbe Domžale je bil saksofonist Lan Timotej Turek, ki je bil do leta 2023 tudi njegov vodja in dirigent. Letos ga je zaradi službenih obveznosti zamenjal basist Jernej Vindšnurer. Namen ustanovitve big banda je bila obogatitev glasbene ponudbe v Domžalah in okolici ter dodatna možnost razvoja mladih glasbenikov v jazz in ostalih glasbenih smereh. Big band Godbe Domžale na svojih nastopih igra raznovrstno glasbo in se posveča tudi solističnim vložkom. Big band se poleg skupinske glasbene igre posveča tudi solističnim vložkom S prihodom novih mladih članov h Godbi Domžale je želja, da se aktivnost big banda še poveča.

(Godba, s pohodnim korakom naprej! – 10 let godbenih popotovanj)

Človek se ob starostnih jubilejih pogosto ustavi, razmišlja in oceni preteklost desetletje. Kaj sem postoril od prejšnje ‘okrogle’? Kje vse sem bil? Kdo sem bil takrat in kdo sem danes? Poglejmo, kam vse nas je zanesla glasba v zadnjem desetletju.

Leta 2013 smo odpotovali v Toulouse skupaj z vrhunskimi mažoretami iz mesta Vukovar. Le slaba dva meseca po obisku Francije smo se odpravili v Makedonijo na prvi Ohridski festival godb in mažoretnih skupin. Skupaj z mažoretno skupino iz Radeč smo popestrili dogajanje na ohridskih ulicah. V Beljak smo se odpravili avgusta 2015 skupaj z Društvom narodnih noš in ohranjanja kulturne dediščine. Avgusta istega leta 2015 smo združili moči z mažoretno skupino iz Mostarja in se namenili v francosko mesto Dax ob Atlantskem oceanu, kjer je potekal tradicionalni festival bikoborb in glasbe. Najbolj nepozaben spomin je gotovo nastop v ogromni bikoborski areni pred 6000 gledalci. V letu 2017 smo se odpravili na do zdaj rekordno dolgo pot, saj je avtobusna vožnja trajala skoraj 26 ur. V petih dneh bivanja v španskem mestu Castellon smo v okviru festivala Magdalena kar osemkrat sodelovali na velikih povorkah, kjer nas je vse skupaj spremljalo več kot 50.000 ljudi. Na Malem Lošinju, ki nas je pričakal junija 2019, vsako leto poteka festival pihalnih orkestrov. Po krajši povorki so sledili krajši koncerti vseh sodelujočih v sproščeni atmosferi. Avgusta 2022 smo se odpravili v Dalmacijo, kjer nas je gostila godba Gradska glazba Opuzen. Našli smo čas za vožnjo po reki Neretvi, zvečer pa kot gostje nastopili na slavnostnem koncertu prijateljske godbe. Sledil je koncert v Kleku, kjer smo zabavali domačine in turiste iz različnih držav. Tudi v letošnjem prazničnem letu smo si privoščili nekaj poletne godbene sprostitve po naporni pomladi. Podali smo se v festivalsko mestece Vinay v Franciji. V pičlih treh dneh smo sodelovali na šestih povorkah in dveh odrskih prireditvah ter se predstavili večtisočglavim množicam.

Prekorakali smo že kar nekaj Evrope. Najpomembnejši del vsakega gostovanja je godbeno povezovanje. Skupaj odkrivamo svet, se pritožujemo o bolečih hrbtih na avtobusu, uglašeno igramo, se smejemo, jokamo in ponosno nosimo glas o Domžalah v svet.

Godba Domžale na gostovanju v Vinayju, Francija v avgustu 2024. (Foto: Janez Štrukelj)

Zvoki zmage – Odkrivanje skupnih radosti v tekmovalnih izzivih

Godba Domžale se je skozi 140-letno tradicijo uveljavila kot eden od najbolj kakovostnih pihalnih orkestrov v Sloveniji. Naš izkušen godbenik Jernej je v enem izmed Srčnih pogovorov dejal, da se je godba v zadnjih 30 letih zelo spremenila z vidikov zahtevnosti in starostne strukture. Dandanes ves podmladek prihaja iz glasbenih šol in v primerjavi s preteklostjo, ko so se godbeniki inštrumenta včasih priučili kar v godbenih vrstah, dosegajo višji standard glasbenega znanja. S tem raste zahtevnostni nivo h kateremu seveda močno pripomore izbor kvalitetnega strokovnega in umetniškega vodenja. Vsak dirigent je z godbo naredil velike korake naprej.

Spomnimo se naših najbolj odmevnih dosežkov zadnjega desetletja:

  • 18. Tekmovanje godb Slovenije v zabavnem programu za Pokal Vinka Štrucla - Ormož, november 2014 - zlata plaketa

  • 35. Tekmovanje slovenskih godb na koncertni težavnostni stopnji (Tekmovanje Zveze slovenskih godb) - Maribor, maj 2015 - 86,3 točke, zlata plaketa in Priznanje za najboljšo izvedbo obvezne slovenske skladbe

  • 1. Festival barona Jurija Vege - Dolsko, junij 2022 - 1. mesto, 94,0 točk

  • 27. Tekmovanje godb Slovenije v zabavnem programu za Pokal Vinka Štrucla, Ormož, november 2023 - 90,0 točka, zlata plaketa

Izven okvirja z Godbo Domžale - Razstava ob 140-letnici društva KD Godba Domžale

Še en jubilejni projekt leta 2024 je bila razstava v Slamnikarskem muzeju Domžale, ki je bila odprta od maja do septembra. Pripravili smo čudovit kulturno nostalgični preplet. Klara Jurkovič je kot klarinetistka del Godbe Domžale že od leta 2009. Poleg igranja inštrumenta v KD Godba Domžale opravlja unikatno in neprecenljivo vlogo grafične oblikovalke. Letos je bila glavna nosilka grafične podobe jubilejnega logotipa, godbenega časopisa, promocijskega materiala, godbenih koledarjev, razglednic, oblikovanja razstave in še bi lahko naštevali. Tako dodelano grafično podobo kot jo ima Godba Domžale ima redkokatero društvo. Ponaša se z unikatno »virtualno družino« - tremi risanimi liki, ki predstavljajo različne segmente delovanja Godbe Domžale. To so Franček, Tinka Osminka ter Bigi, ki je nam je pridružil letos. Klara je oblikovala tudi letošnji »merch« - godbene džezve in skodelice.

Osrednji del razstave Izven okvirja je bilo srce s foto utrinki iz preteklosti našega društva. (Foto: Janez Štrukelj)

Godba ni samo glasba. Je tradicija, prijateljstvo in srčnost. Nepogrešljiv člen pri izvedbi vseh lanskih aktivnosti je predsednik društva Jože Pavli. Jože je predsednik od leta 2023 in za svojo prvo godbeno misijo si je izbral pomlajevanje upravnega odbora društva. »Zdi se mi pomembno, da mladi izkusijo tudi drugo plat godbe: kot član prideš na nastop, odigraš, se malce podružiš in greš domov; ko imaš funkcijo v upravnem odboru, odločaš o stvareh, zaradi česar je odgovornost večja,« pravi Jože, ki je na svojo ekipo polno mladostnega zagona izredno ponosen.

Spoštovani godbenice in godbeniki. Prepričani smo, da so naši in vaši izzivi na področju delovanja in vodenja godbenih sestavov zelo podobni. Verjemite nam, da niste edini. Toda kako ponosni in polni osebnega zadovoljstva smo lahko ob pletenju novih zgodb iz niti tradicije naših godbenih prednikov. Kulturna identiteta je tisto, kar iz posameznika dela družbo in iz glasbenika godbenika.

Godba Domžale vas prisrčno vabi na občni zbor Zveze slovenskih godb, ki bo potekal v naših prostorih 22.03.2025. Lep godbeni pozdrav iz Domžal!

Anja Mihelčič,

podpredsednica KD Godba Domžale

#godbasepredstavi