Članek
PIHALNI ORKESTER MAREZIGE: KJER GLASBA POVEZUJE GENERACIJE
Objavljeno pred 6 dnevi

2023 je bilo za nas leto novega začetka in upanja za boljšo prihodnost, a obenem leto dvomov kako (ali) nam bo uspelo.

Z vstopom v 2024 so se naši dvomi in skrbi razblinile, saj je naš novi dirigent postal naša tako želena gonilna sila ustvarjanja in nadaljnjega razvoja orkestra. Nova, sveža energija, skrbno izbran program in bolj učinkovito delovanje društva so pripomogli, da smo člani pridno in redno vadili skozi leto in tako dosegli vse zastavljene cilje.

Januarja vsako leto zamenjamo polletni repertoar, ki je bil tokrat bolj zabavno usmerjen, z določenimi skladbami, namenjenimi izpostavitvi posameznih inštrumentov, saj je bilo vpisno leto v oddelek glasbene šole v Marezigah.

Februarja smo nadaljevali z vajami in pripravami na koncert za materinski dan. Na sestanku pri županu MOK smo predlagali akustično prenovo telovadnice OŠ v Marezigah, v kateri smo videli najboljšo alternativo izvedbe naših nastopov, saj je dvorana v zadružnem domu postala premajhna za dogodke orkestra. Ob tem smo predstavili tudi načrte za obeležitev 120. obletnice delovanja orkestra v letu 2026.

Naš prvi samostojni dogodek v letu smo izvedli meseca marca na OŠ Marezige. Z njihovo podporo (sodelovanjem) smo izvedli koncert ob materinskem dnevu, obenem smo želeli tudi spodbuditi mlade nadobudne glasbenike (učence) k vpisu v glasbeno šolo in si na tak način pridobiti čim več mladih novih članov. Naš trud je bil poplačan s pridobitvijo 6 novih glasbenikov. Mesec smo zaključili z nastopom za veliko noč.

koncert ob materinskem dnevu

Aprila smo poleg rednih vaj nastopili na tradicionalnem spomladanskem koncertu v Avditoriju Portorož, kjer sta poleg nas nastopila še Pihalni orkester Koper in šolski pihalni orkester Glasbene šole Koper. Izkoristili smo toplo vreme in par vaj posvetili tudi korakanju. Zadnji dan v aprilu pa smo se kot vsako leto udeležili kresovanja na Markovcu.

Eden najbolj pestrih mesecev v naši sezoni je prav gotovo mesec maj. V sklopu občinskega praznika je naša komorna skupina zaigrala na komemoraciji ob obeležitvi marežganskega upora v Marezigah, zatem smo zaigrali na Prazniku refoška in se že čez par dni udeležili srečanja istrskih pihalnih orkestrov v Roču na Hrvaškem. Seveda smo ob tem tudi pridno vadili in se pripravljali na zaključek sezone.

praznik refoška

Junija smo se udeležili prvega Srečanja pihalnih orkestrov slovenske Istre, ki je potekalo na letnem prizorišču Avditorija Portorož. Konec meseca smo tradicionalno organizirali dogodek ob zaključku sezone – Vaje pod zvezdami, na katerega smo povabili znano glasbeno skupino Dej š’en litro in Mažoretke Koper. Tudi letos smo skupaj uživali, se po nastopu družili in nato zasluženo odšli na počitnice.

Med julijskimi počitnicami smo prejeli povabilo za nastop v Adrii Ankaran, na katerega smo se z veseljem odzvali.

Avgusta smo pričeli novo sezono z novim programom, ki ga je skrbno izbral naš ambiciozni dirigent. Za dva dni smo se odpravili v Juršince, kjer smo izvedli dva nastopa ob njihovem občinskem prazniku in izkoristili izlet za prijetno druženje. Zatem smo nastopili na Fontanafestu v Marezigah in ponovno v kampu Adria v Ankaranu.

Pester začetek sezone se je nadaljeval tudi v septembru, ko smo se odpravili na vsakoletni nastop na prireditvi Po primorsko, ki se odvija na tržnici v Ljubljani, že čez dva dni pa smo nastopili na Tržnici lokalnih društev v Marezigah. Ob tem smo seveda tudi pridno vadili, a očitno ne dovolj za našega dirigenta, ki nas je konec meseca »nagradno« peljal na tridnevne intenzivne vaje v Kamnik.

intenzivne vaje v Kamniku

Oktobra smo organizirali 23. Revijo pihalnih orkestrov v Marezigah, prenovljeno izvedbo tradicionalnih Mednarodnih srečanj, ki se je dotlej odvijala maja v okviru Praznika refoška. Revije so se udeležili Pihalni orkester Divača, Pihalni orkester Pula, Pihalni orkester Tricesimo iz Italije in Pihalni orkester Marezige. V sklopu revije smo tudi uspešno organizirali seminar za tolkalce, ki ga je vodil Mitja Tavčar. Gostujoči orkestri so pohvalili celotno zamisel, organizacijo in izvedbo prenovljenega projekta in nam tako dali veliko spodbudo za prihodnje izvedbe naše revije. Tudi strokovni ocenjevalec Miran Šumečnik je dogodek izredno pohvalil.

23. Revija pihalnih orkestrov

V tem mesecu se je zaključila akustična prenova telovadnice OŠ Marezige in smo takoj zgrabili priložnost ter skupaj z OŠ organizirali nastop, da bi lahko preizkusili novo akustiko. Dvorana se je izkazala primerna za izvedbo naših nastopov, kar je botrovalo odločitvi, da bomo v njej organizirali Božično-novoletni koncert.

November smo v celoti posvetili piljenju programa za zadnji koncert v letu, le na začetku smo kot vsako leto izvedli nastop ob komemoraciji ob dnevu mrtvih.

Pa je prišel december, ko je po navadi vse delo podrejeno pripravam na naš najzahtevnejši organizacijski dogodek – Božično-novoletni koncert. Navdušeno smo pričakovali krstno izvedbo koncerta v telovadnici OŠ Marezige, ki nam je, v primerjavi z dotedanjim prizoriščem zadružnega doma, nudila neizmerno več prostora za postavitev primerno velikega odra, možnost dodatnega prostora za nastopajoče goste pred odrom in seveda dvojno število sedišč za publiko.

V sodelovanju z baletnim oddelkom GŠ Koper, ki nas je popeljal v čarobni svet Hrestača, otroškim pevskim zborom in talentirano pevko Nino Kosovel, s katerimi smo ustvarili popolno novoletno vzdušje, in nepogrešljivim voditeljem Iztokom Gustinčičem smo v polni dvorani ustvarili nepozaben dogodek, ki nam bo še dolgo ostal v spominu.

Božično-novoletni koncert 2024

Ne pozabimo pa še na nekoga, ki nam pomaga pri celoletnih obveznostih, in to so starši. Letos so npr. posladkali vse obiskovalce Božično-novoletnega koncerta. Ingrid, mama naše godbenice, o našem orkestru takole razmišlja.

"Verjamem, da so nam godbeniki hvaležni, da jim stojimo ob strani in otroke spodbujamo, da se pridružijo orkestru.

Kot starš bi rada opisala, kako vidim orkester v naši mali vasi. Kot že omenjeno, bo drugo leto 120. obletnica orkestra. V orkestru so cele generacije družin, kar mu daje poseben čar. Zadnja leta, predvsem v času epidemije, so nam žal pokazala, da je takih društev, ki združujejo več generacij, vedno manj, kar se mi zdi žalostno in zato še toliko bolj cenim vztrajnost orkestra.

Zavedati se moramo, da se v orkestru vsi trudijo, da se vsak član počuti kot del kolektiva, da se vsi medsebojno družijo ne glede na generacijo, ki ji pripadajo. Dirigent je zelo spoštljiv do godbenikov in v zadnjem letu je mladina veliko vložila v to, da priredi druženja, praznuje rojstne dneve godbenikov, kar je zelo pohvalno. Razžalosti me, ko vidim, da nekateri tak odnos jemljejo kot samoumeven. Ni samoumeven, saj orkester otrokom nudi tudi znanje, izlete in druženje. Udeležbe na večdnevnih vajah ali gostovanjih mlajšim članom prinašajo izkušnje in znanja starejših članov orkestra. Starši pa smo ob tem lahko mirni, ker vemo, da so mladoletni otroci v dobrih rokah.

Mogoče bi morali starši razmisliti, kaj vse orkester nudi nam in našim otrokom, se pogosteje vključevati v delovanje orkestra, se po vajah družiti in se tako spoznavati med sabo. Bodimo zgled svojim otrokom.
Mislim, da so pihalni orkestri edina društva, za katere velja, da ko postaneš njihov član, si član celo življenje. Lahko odideš iz društva, ampak se lahko kadarkoli vrneš in vsi te z veseljem spet sprejmejo v svoj krog."

Ingrid Korva in Matej Bržan

avtor fotografij: Mirko Orlač

#delovanjegodb