Straža, 14.2.2024
Aktiv veteranskih godb Slovenije je 14. februarja 2024 v prostorih Kulturnega doma Straža pri Novem mestu začrtal letošnji program dela.
7. septembra 2024 bo v Straži 16. Festival veteranskih godb Slovenije pod geslom: Lep pozdrav mladi, od nas starejših. Poleg osmih veteranskih godb in Združenega slovenskega veteranskega orkestra bo v Straži nastopil na novo ustanovljeni orkester Godba ambasadorjev veteranskih godb Slovenije (starih 80+).Godbo ambasadorjev bo vodil najstarejši član ali članica.
Sprejeli so sklep o uresničitvi obsežnega projekta za ustanovitev Godbeniškega muzeja. Pri ustanovitvi Godbeniškega muzeja ne gre za priložnostno razstavo posamezne godbe, temveč za predstavitev in poklon tradiciji ter delovanju slovenskih godb nekoč in danes.
Tradicija godbeništva na Slovenskem je zelo stara in razširjena, saj imamo kar 135 godb na pihala. Največ godb je nastalo konec 19. in v začetku 20. stoletja, hkrati z narodnim prebudništvom in organiziranim delovanjem delavskega razreda. Takrat je bil pravi razcvet godbeništva, močno povezan s pebujanjem narodne zavesti. Najstarejša je idrijska godba, ki ima preko 350 let, najmlajše pa so veteranske godbe, ki so nastajale v zadnjih dvajsetih letih. Godbeništvo je med instrumentalnimi zasedbami na Slovenskem najštevilčnejše in najbolj organizirano. V preteklem obdobju je izredno opazen napredek celotne godbeniške dejavnosti, ne le v številčnosti, temveč tudi v številu kvalitetnih orkestrov, dogodkov in dirigentov. Med njimi nekateri sodijo v sam vrh na mednarodnih in svetovnih tekmovanjih.
Zahteven, obsežen projekt za ustanovitev Godbeniškega muzeja bo vodil in usmerjal Aktiv veteranskih godb Slovenije. V ta namen je Aktiv imenoval delovno skupino za ustanovitev Godbeniškega muzeja.
avtor teksta in fotografij: Milan Pavliha
Feb 23, 2024