Članek
"HISTORIČNI MARŠI"

ČETRTA ZGOŠČENKA GODBE VETERANOV ŠTAJERSKE ERVINA HARTMANA

Objavljeno Mar 12, 2025

Ni dolgo tega, kar smo bili priča zelo lepo obiskanemu koncertu Godbe veteranov Štajerske Ervina Hartmana, kjer je občinstvo v mariborski dvorani Union nagradilo nastopajoče s stoječimi ovacijami, sedaj pa je na voljo njihov novi, že četrti CD pod nazivom »Historični marši«, v založbi Kulturnega centra Maribor.

Godba veteranov Štajerske Ervina Hartmana na koncertu "Cvetje v jeseni"

Gre za večje število koračnic, ki jih je godba posnela v letih 2023 in 2024, katerih skupna značilnost je njihovo zgodovinsko sporočilo. Zgoščenka ponuja zanimiv izbor skladb, ki so bile v preteklosti predvsem spremljevalke vojaških formacij.

Najstarejši datum nastanka nosi MARŠ FINSKE KONJENICE iz leta 1630, večina pa jih izhaja iz devetnajstega in dvajsetega stoletja.

MARSCH DER YORCKSCHEN KORPS je najbolj znana koračnica izjemnega nemškega skladatelja Ludwiga van Beethovna, ki jo je leta 1813 poimenoval v čast pruskega generala Ludwiga Yorcka von Wartenburga. Ta je leto prej umrl in podpisal Tauroggensko konvencijo. To dejanje velja za začetek osvobodilnih vojn nemških držav proti Napoleonu.

PETERBURŠKI MARŠ ali Sanktpeterburški marš, včasih imenovan tudi Finska koračnica, je vojaška koračnica , ki jo je leta 1837 iz Sankt Peterburga v Nemčijo prinesel pruski princ in kasneje nemški cesar Wilhelm.

Zaradi naslova POZDRAV KIELU, ki jo je Friedrich Spohr napisal leta 1863, je ta skladba postala zelo priljubljena pomorska koračnica. V Nemčiji se pogosto igra v pozdrav prihajajočim ali odhajajočim vojaškim ladjam.

Zelo znana in priljubljena KILLALOE The Royal Irish Rangers je koračnica irskih polkov britanske vojske. Leta 1887 jo je napisal irski skladatelj Robert Martin Ross.

THE WASHINGTON POST je koračnica Johna Philipa Souse iz leta 1889. Od takrat je postala ena njegovih najbolj priljubljenih koračnic širom Združenih državah Amerike in tudi drugod.

Sledijo si same znane koračnice kot so FLIP FLOP, koračnica Bersaglierov iz leta 1860, ter BOSANCI PRIHAJAJO, ki je bila prvič izvedena ko je v Gradec vkorakal 2. bosansko-hercegovski pehotni polk, katerega kapelnik je bil sam skladatelj Eduard Wagnes.

TIROLSKO DRVARSKO KORAČNICO je napisal »avstrijski kralj koračnic« Josef Franz Wagner leta 1899. Njegova je tudi koračnica 47. REGIMENTA, posvečena 47. štajerskem pehotnem polku v Mariboru katerega kapelnik je bil v letih 1878 – 1891.

Sledi še nekaj koračnic »novejšega« datuma, ki segajo že skoraj v polpreteklo zgodovino. MARCHE DES GRENADIERS, je koračnica znanega glasbenega pedagoga Emile Jaques-Dalcrozeja. TRIGLAVSKO KORAČNICO je napisal Julius Fučik, češkega rodu, ki je s to skladbo želel izraziti svoja »slovanska čustva«. Koračnico GASILSKA MOČ čigar nastanek je sicer zavit v tančico je Gasilska zveza Slovenije leta 2024 razglasila za uradno protokolarno koračnico gasilcev.

Koračnico NARODNI HEROJI je napisal Ferdo Pomykalo in velja za eno izmed najatraktivnejših in uveljavljenih koračnic v bivši državi Jugoslaviji. Običajno so jo godbe izvajale ob sprejemu maršala Tita.

SPOMLADANSKO KORAČNICO Ervina Hartmana mlajšega je veteranska godba po več desetletjih ponovno obudila iz pozabe in uvrstila v svoj spored ter tako simbolično dodala tudi nov kamenček v mozaik bogatega kulturnega poslanstva poštnih glasbenih skupin in priljubljenih spomladanski koncertov, ki jih je bilo že preko petdeset.

Seveda takšen zgodovinski izlet v svet koračnic ne bi bil popoln, če vanj ne bi vključili tudi kakšno skladbo Vinka Štrucla, vsestranskega glasbenega ustvarjalca, avtorja več kot 80 izvirnih koračnic in 500 narodno-zabavnih viž. Na tej zgoščenki lahko prisluhnemo njegovi koračnici POZDRAVLJENA SLOVENIJA.

Kot zadnja skladba na zgoščenki je himna mesta Maribora, ki je bila prvič izvedena leta 1862, tokrat pa prvič predstavljena v izvedbi godbe in dveh moških pevskih zborov. Skladbo je v času prebujanja slovenskega dela meščanstva napisal Janez Miklošič sicer brat znanega slavista Frana Miklošiča. Besedilo za himno je prispeval dr. Lovro Toman. Po naročilu Godbe veteranov Štajerske Ervina Hartmana je skladatelj in aranžer Vladimir Mustajbašić priredil himno mesta Maribora za moški pevski zbor in pihalni orkester.

Glasbenice in glasbeniki Godbe veteranov Štajerske Ervina Hartmana, trenutno jih je blizu petdeset od katerih je kar tretjina in sosednje avstrijske Štajerske, trdijo, da je njihov namen predvsem druženje in ob tem še muziciranje, toda rezultati, ki jih lahko zaznamo kažejo drugače. Vedno znova nas presenečajo in navdušujejo s svojimi projekti. To dokazuje tudi ta nova zgoščenka. Pri poslušanju predstavljenih koračnic začutimo izredno toplino in zagnanost veteranskih godbenikov in zagotovo predstavljajo pomemben prispevek k promociji godbeništva in glasbene poustvarjalnosti na Slovenskem. Zagnanim slovensko – avstrijskim glasbenicam in glasbenikom ter njihovemu maestru Ervinu Hartmanu iskrene čestitke za izvrsten podvig, zanimiv izbor skladb in dopadljive posnetke historičnih maršev.

Goran Zastavnikovič

#delovanjegodb